Така дісталась вже нам робота: є в ній і радість, є і турбота, є вічний пошук, безсонні ночі, та гріють душу дитячі очі!

понеділок, 27 липня 2015 р.

Про організацію виховання в знз області у 2015/2016 навчальному році


Про організацію виховання
в знз області у 2015/2016 навчальному році


Виховання дітей у загальноосвітніх навчальних закладах Львівщини у 2015-2016 навчальному році відбуватиметься відповідно до укладених освітніми спільнотами (педагогами, учнями та їх батьками) шкільних виховних програм на 2013 – 2016 роки. Згідно з наказом департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації від 15.06.2015 р. № 08-01/221 «Про організацію виховання у загальноосвітніх навчальних закладах Львівщини у 2015-2016 навчальному році» дирекція зобов’язана забезпечити обговорення та (при потребі) коригування виховної програми навчального закладу, а також доповнити цю програму заходами на 2015 – 2016 навчальний рік. У вересні схвалені радами ЗНЗ та затверджені наказами директорів шкіл виховні програми слід розмістити на освітньому порталі Львівщини.
Плануючи процес виховання у ЗНЗ, слід орієнтуватися на зміст затвердженої у 2015 році Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді, а також на заходи Міністерства освіти і науки України щодо реалізації цієї Концепції та методичні рекомендації щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах (наказ МОН України від 16.06.2015 р. №641). Доцільно також врахувати рекомендації, що стосуються виховання у процесі викладання шкільних предметів, подані у додатку до листа Міністерства освіти і науки України від 26.06. 2015 р. № 1/9-305 «Особливості вивчення базових дисциплін у загальноосвітніх навчальних закладах у 2015/2016 навчальному році». Актуальними залишаються й «Основні орієнтири національного виховання учнів загальноосвітніх навчальних закладів Львівщини», затверджені наказом головного управління освіти і науки Львівської обласної держадміністрації від 17.11.2010 р. №880.
З метою підвищення протимінної безпеки населення та дітей Міністерство освіти і науки України рекомендує в загальноосвітніх навчальних закладах спланувати цикл уроків та виховних заходів, присвячених поводженню учнів з вибухонебезпечними предметами, на які учні можуть наразитися (лист Міністерства освіти і науки України від 19.08.2014 № 1/9-419 «Щодо проведення уроків та виховних заходів з питань протимінної безпеки населення та дітей у загальноосвітніх навчальних закладах»). Зазначені заходи можуть бути проведені для всіх категорій учнів на уроках з предметів «Фізична культура», «Захист Вітчизни» та виховних годинах у загальноосвітніх навчальних закладах. Для проведення уроків рекомендовано використовувати відеоматеріали з питань протимінної безпеки для місцевих жителів, зокрема, для дітей, що розроблені Державною службою з надзвичайних ситуацій, ОБСЄ, ЮНІСЕФ та отримали статус соціальної реклами від Національної Ради з питань телебачення та радіомовлення. З цими матеріалами можна ознайомитись в Інтернеті за посиланнями:
https://www.dropbox.com/s/wra85b4hfpdmagn/mns%20720x576%20low%2003.08.14.avi; https://www.dropbox.com/s/z8fz2ktrd2f0nm7/mns%20720x405%2003.08.14.mp4.
Обмірковуючи плани виховання учнів, необхідно виходити з осмисленого та погодженого уявлення про особистість, яка зможе реалізувати себе у сьогоднішніх складних суспільних умовах та стати свідомим членом українського громадянського суспільства. Тільки виробивши для себе певний зразок сучасного українця, шкільна спільнота зможе навчити кожну дитину розуміти, чого вона як людина має моральне право бажати, зуміє забезпечити цілеспрямоване здобуття учнями певних типів індивідуальної та соціальної культури, насамперед: культури знань та інформаційної діяльності, культури праці, зростання і самореалізації, культури спілкування, взаємодії та співжиття у мікро- і макрогрупах. Здатність засвоїти та реалізувати вказані типи культури дає людині шанс бути справді успішною і щасливою. 
Плекання у шкільній спільноті зазначених вище типів культури вимагає не лише усвідомлення їх значущості, але й готовності виховників бути їх носіями. Перейняти від виховників цю культуру учні можуть, тільки перебуваючи у свідомо вибудуваних взаємовідносинах – шкільному освітньо-виховному просторі. Ключові вимоги до шкільного виховного простору – бути безпечним, моральним, сповненим довіри, вільним, патріотичним та відкритим.
Виховання у школі відбувається як на уроках, так і в позаурочний час, коли учні за участі своїх педагогів, інших дорослих перебувають у ситуаціях формального та неформального спілкування і взаємодії та реалізують низку виховних справ. Для забезпечення ефективної виховної діяльності доцільно враховувати рекомендації інформаційно-методичного листа обласного департаметну освіти і науки від 19.12. 2014 р. № 01-08/3443 «Про управління процесом виховання в загальноосвітніх навчальних закладах Львівщини».

Цього навчального року пріоритетом у системі освіти Львівщини залишається громадянсько-патріотичне виховання. Формування у дитини якостей політичного українця визнається сьогодні стратегічним завданням освіти. Нація очікує, що кожний навчальний заклад стане осередком становлення свідомого і відповідального громадянина України, готового самовіддано захищати її незалежність та розбудовувати як демократичну, правову і соціальну державу.

Для реалізації зазначеного завдання рекомендуємо:

1. Включити у шкільні виховні програми виховні справи, повязані з осмисленням феномену українського Майдану та численних виявів героїзму під час розпочатої у 2014-му році вітчизняної (російсько-української) війни. Зокрема, доцільно сприяти учням у збиранні та поширенні інформації про вчинки, що свідчать про людську гідність, солідарність, альтруїзм, патріотизм та самовідданість. 

2. Сприяти активній участі учнів школи, їх батьків та педагогів у волонтерській роботі. Шкільна спільнота може взяти під опіку українських військовослужбовців, бійців добровольчих батальйонів та їх родичів, які цього потребують, інших людей, які потребують уваги.

3. Провести заходи, присвячені 150-річчю від дня народження митрополита Української греко-католицької церкви Андрея Шептицького та 160-річчю від дня народження Івана Франка – талановитих наставників та улюбленців молоді, творців модерної української нації. http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/585-2015-%D1%80

4. Передбачити у виховній програмі та планах класних керівників відвідання учнями музеїв, огляди пам’яток природи та культури, проведення туристичних подорожей у межах області. Збереженню і пропаганді історико-культурної спадщини українського народу сприятимуть також оновлення шкільного музею, створення кімнати бойової слави, стенду про земляків -героїв Небесної сотні, учасників АТО, волонтерів, співпраця з місцевими бібліотеками, культурно-просвітницькими громадськими організаціями тощо. 

5. Створювати у навчальних закладах Школи лідерства, мета яких - системне навчання учнівської молоді вмінь організовувати роботу на користь громади та брати на себе відповідальність за колективні й персональні рішення. Нагромадженню досвіду громадської роботи сприятиме також активне долучення учнів до заходів, які проводять місцеві осередки дитячих та молодіжних громадських об’єднань.

6. Залучити учнів до участі у Всеукраїнській дитячо-юнацькій військово-патріотичній грі «Сокіл» («Джура»), інших заходах, спрямованих на військово-патріотичне виховання. 

7. Розвивати у школі культуру мовлення, стимулювати і заохочувати вільне володіння та правильне послуговування державною мовою. Доцільно реалізувати як окремий виховний проект низку заходів, що виявляють переваги та сучасні можливості української мови як мови професійної та духовної культури, можливості духовного самовираження у слові, допомагають усуненню набутих мовних хиб, подоланню лихослів’я, виробленню навичок вільного користування доброю українською мовою в найрізноманітніших життєвих ситуаціях. 

8. Активізувати роботу шкільних євроклубів, інших дитячих об’єднань, мета яких усвідомлення учнями переваг відкритого суспільства, налагодження комунікації та розвитку навичок вільного спілкування з однолітками з інших країн. 

9. Виробляти в учнів мотивацію до навчання як різновиду праці, для чого шкільній спільноті, насамперед, потрібно звільнитись від фетишизації бальної оцінки та подолати списування. Учням має бути цікаво здобувати знання. Місце дитини у неформальному рейтингу, ставлення до неї має залежати не від оцінок, а від думки однокласників та педагогів про її персональні якості, зокрема такі як порядність, принциповіcть, допитливість, здатність до співчуття, доброта та відповідальність. Тільки так можна здолати поширені сьогодні ілюзії, ніби документ про вищу освіту та зв’язки – достатні умови для отримання престижної роботи, успішність – це виключно кар’єрне зростання, а посада та гроші – гарантія високого соціального статусу.

10. Використовувати у виховній роботі переважно активні та інтерактивні методи. Прикладом ефективного для забезпечення громадянсько-патріотичного виховання різновидом інтерактивних методів навчання може слугувати квест. Квест передбачає застосування як фізичних (гравці постійно в русі), так і розумових зусиль, знань, кмітливості, артистичності, вимагає вияву командного духу. 

Особливу увагу у загальноосвітніх навчальних закладах слід приділяти навчанню правам людини та повазі до людської гідності, протидії дискримінації. Відповідно до рекомендацій Ради Європи для шкіл вивчення прав і свобод людини, виховання поваги до людської гідності повинно здійснюватися, враховуючи вік, свідомість школярів, з метою допомогти учням зрозуміти й сприйняти поняття справедливості, рівності, свободи та демократії. Демократії найкраще можна навчитися у демократичній атмосфері, тому демократичний виховний простір, в якому заохочується участь, відкрите висловлювання та обговорювання внесених пропозицій учнями, вчителями і батьками є необхідною умовою ефективного правового виховання. 

У 2015-2016 навчальному році триватиме активна співпраця школи та громадських організацій у сфері виховання. Для того, щоб ефективніше формувати у молодої людини систему демократичних цінностей та ключових компетентностей (лідерські якості, активну громадянську позицію, ініціативність, патріотизм), департамент освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації, відділ молодіжної політики управління молоді та спорту Львівської обласної державної адміністрації та низка дитячих і молодіжних громадських організацій, обласні й місцеві осередки яких діють на Львівщині, планують підписати спеціальний меморандум. Реалізація взаємних зобов’язань сторін з кожного із визначених у цьому документі напрямів співробітництва створює унікальні можливості для політичного та громадянського зростання усіх учасників навчально-виховного процесу, формування в них умінь та навичок, потрібних для життя в демократичному суспільстві. 

2015 – 2016 навчальний рік – це час підготовки школи до втілення вимог нового Закону України «Про освіту» та інших нормативних документів, прийняття яких органами влади дозволить здійснити освітню реформу. Ключові ідеї цієї реформи – децентралізація управління системою освіти та автономія навчальних закладів. У цьому контексті набутий досвід розроблення й використання виховних програм, за умови, що вони враховують специфічні проблеми учнів та сприяють подоланню проблем конкретного навчального закладу, забезпечує у школах області швидкі позитивні зміни. 

Краще підготуватись до реформи та оцінити якість створеної у загальноосвітньому навчальному закладі програми виховання допоможе її систематичне оцінювання шкільною спільнотою. Розгортання на Львівщині моніторингу якості виховання передбачене проектом «Програми виховної роботи», що входить до напряму «Виховання»«Програми розвитку освіти Львівщини на 2013 – 2016 рр.», затвердженої рішенням сесії Львівської обласної ради від 26 квітня 2013 року № 726. 

Цьогорічне дослідження якості шкільної виховної програми, згідно з наказом обласного департаменту освіти і науки від 15.06.2015 р. №08-01/221, у всіх загальноосвітніх навчальних закладах Львівщини, за винятком опорних шкіл з напрямку «Виховання», педколективи яких мають досвід евалюації цих програм, має відбутись як пробне (предмет дослідження школа обирає самостійно). Це – практична частина тренінгу «Самооцінювання якості виховної програми загальноосвітнього навчального закладу», який отримають директори та заступники директорів з виховної роботи. 

В опорних загальноосвітніх навчальних закладах з напряму «Виховання» моніторингове дослідження якості виховних програм передбачатиме самооцінку реалізації в школі завдань громадянсько-патріотичного виховання. Розміщення звітів цих шкіл про результати самооцінювання на освітньому порталі Львівщини сприятиме поширенню досвіду кращих навчальних закладів щодо організації виховання та інформуванню громадськості про здобутки системи загальної освіти області у царині громадянсько-патріотичного виховання. 

У 2015 – 2016 навчальному році відбудеться також перше повноцінне моніторингове дослідження якості виховного простору загальноосвітніх навчальних закладів І-ІІІ ст. Виконавці цього дослідження – районні та міські методичні кабінети (інформаційно-методичні центри). Укладені методистами, відповідальними за супровід виховної роботи, звіти про відповідність освітнього середовища ЗНЗ району/міста вказаним вище вимогам до виховного простору теж будуть оприлюднені.

Інформаційні ресурси організації виховання у загальноосвітніх навчальних закладах:

1. Офіційний веб-сайт Міністерства освіти і науки України/ [Електронний ресурс] – Режим доступу : http://www.mon.gov.ua.

2. Офіційний веб-сайт Інститут інноваційних технологій і змісту освіти/ [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://iitzo.gov.ua. 

3. Офіційний веб-сайт Національної академії педагогічних наук України /[Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.ipv.org.ua. 

4. Офіційний веб-сайт Міністерства оборони України/[Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.mil.gov.ua.

5.Всеукраїнський освітній портал "Острів знань" / [Електронний ресурс] – Режим доступу: www.ostriv.in.ua.

6.Сайт газети «Народна армія» / [Електронний ресурс] – Режим доступу : http://www.na.mil.gov.ua/

7.Сайт журналу «Військо України» / [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://viysko.com.ua/

8.Сайт науково-теоретичного та науково-практичного журналу «Наука і оборона» / [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.nio.mil.gov.ua. 

9.Сайт Державної служби з надзвичайних ситуацій України / [Електронний ресурс] – http://www.mns.gov.ua.

10.Сайт Товариства сприяння обороні України/ [Електронний ресурс] – http://tsou.org.ua.

11.Сайт Товариства Червоного Хреста України / [Електронний ресурс] – http://www.redcross.org.ua. 

12.Сайт методично-інформаційного журналу «Основи захисту Вітчизни» /[Електронний ресурс] – Режим доступу : http://3axuct.at.ua.

13. Сайт обласного департаменту освіти і науки «Освітній портал Львівщини»/ [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://osvitportal.lviv.ua/



14. Сайт всеукраїнської асоціації викладачів інсторії та суспільних дисциплін / [Електронний ресурс] – http://www.novadoba.org.ua/Педагогічні працівники також можуть використовувати матеріали з інших українських Інтернет-ресурсів.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...